logo big

Najnowsze artykuły

03 Lip 2019 08:24 - Matura 2019
Odbiór świadectw dojrzałości - 4 lipca 2019 r. godz. 9.00

Świadectwa dojrzałości wydawane będą dnia 4 lipca 2019 r. w czwartek o godzinie 9.00 w świetlicy szkolnej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krasnymstawie. Jeżeli osoba w wyżej wyznaczonym terminie nie będzie mogła odebrać świadectwa dojrzałości zapraszamy po odbiór do sekretariatu szkoły. 

Wydarzenia szkolneCzytaj więcej...
27 Cze 2019 11:07 - Bezpłatna nauka w Liceum
Liceum TYLKO w 2 lata !!! Dla absolwentów szkół zawodowych - zapisz się już dziś!!!

Liceum TYLKO w 2 lata !!! Dla absolwentów szkół zawodowych. Zapraszamy osoby pełnoletnie do podjęcia bezpłatnej nauki w Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych. Dajemy Państwu możliwość nauki w systemie zaocznym, w niezwykle sympatycznej, spokojnej atmosferze. Zatrudniamy wykwalifikowaną kadrę pedagogiczno-dydaktyczną. Są to nauczyciele, posiadający bogate doświadczenie, poparte wieloletnim stażem. Osoby legitymujące się ukończeniem zasadniczej szkoły zawodowej [ ... ]

Wydarzenia szkolneCzytaj więcej...
27 Cze 2019 09:46 - Postaw na zawód !!!

          Dnia 12 lipca 2019 r. (piątek) o godz. 12.15 odbędzie się spotkanie uczniów przyjętych do klas pierwszych oraz ich rodziców z dyrekcją szkoły oraz wychowawcami w świetlicy szkolnej (parter budynku).   Serdecznie zapraszamy dyrekcja szkoły i grono pedagogiczne          

Wydarzenia szkolneCzytaj więcej...
19 Cze 2019 13:18 - Ekonomik tylko w Zetce !!!
Nagrody dla uczennic technikum ekonomicznego za udział w konkursie Talentowisko Banków Spółdzielczych

W dniu dzisiejszym, podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego 2018/2019 Dyrekcja szkoły w imieniu prezesa pana Marcina Wojewody Banku Spółdzielczego w Izbicy wręczyła nagrody pieniężne uczennicom za udział w konkursie ,,Inkubator szkolnych biznesów". Nagrodzone uczennice: Patrycja Bartoszewska - uczennica technikum ekonomicznewgo Patrycja Chmiel - uczennica technikum ekonomicznewgo Magdalena Margol - uczennica technikum ekonomicznewgo Karolina Sadlak - uczennica [ ... ]

Wydarzenia szkolneCzytaj więcej...
19 Cze 2019 12:20 - Postaw na zawód !!!
Zakończenie roku szkolnego 2018/2019

Dnia 19.06.2019r o godz. 9.00 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Krasnymstawie odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019. W uroczystości udział wzięli: Pan Witold Boruczenko – przewodniczący Rady Powiatu, Pan Mirosław Księżuk – wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Dyrekcja szkoły, nauczyciele i uczniowie. W słowach skierowanych do uczniów Pan Witold Boruczenko - przewodniczący Rady Powiatu nadmienił, że jest absolwentem tej szkoły. Dla niektórych ten rok [ ... ]

Wydarzenia szkolneCzytaj więcej...
17 Cze 2019 21:13 - Postaw na zawód !!!
Zakończenie roku szkolnego 2018/2019

Serdecznie zapraszamy uczniów, rodziców i grono pedagogiczne na uroczystość zakończenia roku szkolnego 2018/2019. Spotkanie odbędzie się 19 czerwca 2019 roku o godzinie 9.00 w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krasnymstawie.

Wydarzenia szkolneCzytaj więcej...
05 Cze 2019 08:53 - ZSP nr 1 Krasnystaw
Wspomnienie

Zmarł  Krzysztof  Cabaj Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 3 czerwca  2019 roku zmarł nagle nasz kolega Krzysztof Cabaj. Miał 53 lata. Niemal przez całe swoje życie zawodowe związany był z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Krasnymstawie. Pracował jako nauczyciel  historii, wiedzy o społeczeństwie i geografii. Uczestniczył w realizacji wielu projektów związanych z funkcjonowaniem szkoły. Od momentu rozpoczęcia pracy w 1993 roku był również  [ ... ]

Wydarzenia szkolneCzytaj więcej...
04 Cze 2019 15:06 - Agata Sadlak - Skrzypek
Mistrz wiedzy o uzależnieniach

XIX Powiatowy Konkurs Profilaktyczny pod hasłem „ Mistrz wiedzy o uzależnieniach” w Zespole Szkól Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. T. Kościuszki w Krasnymstawie Dnia 30 maja 2019r. w Zespole Szkól Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie odbyła się dziewiętnasta edycja Powiatowego Konkursu Profilaktycznego pod hasłem „Mistrz wiedzy o uzależnieniach”.    Wśród zaproszonych gości obecni byli: pani Lidia Jurkiewicz z Wydziału Oświaty , Kultury i [ ... ]

Konkursy i olimpiadyCzytaj więcej...

oferta edu 1920 g

Oferta edukacyjna na rok szkolny 2019 / 2020 dla gimnazjalistów:

Technikum nr 1 (4-letnie) kształcące w zawodach:

TECHNIK EKONOMISTA 331403

Technik ekonomista to zawód bardzo prestiżowy, zawód dający ogromne i szerokie możliwości i otwierający drzwi do przyszłej kariery zawodowej. 

Na wstępie należy obalić mit, dlatego stanowczo stwierdzamy: EKONOMIA TO NIE MATEMATYKA.

W TECHNIKUM EKONOMICZNYM dokonujemy podstawowych obliczeń arytmetycznych z wykorzystaniem kalkulatora i programów komputerowych. Matematyki nie ma więcej niż w innych klasach. Wszyscy uczniowie mają do dyspozycji laptopy i stały dostęp do Internetu.

Pojawiają się natomiast nowe, ciekawe przedmioty, w których naukę rozpoczyna się od podstaw np. podstawy ekonomii, działalność przedsiębiorstwa, kadry i płace, podstawy prawa, rachunkowość, biuro rachunkowe.

JESTEŚMY DUMNI Z NASZEJ SZKOŁY, bo posiadamy nowoczesne  pracownie ekonomiczne wyposażone w niezbędne urządzenia biurowe.  Tu  pracuje  wysoko  wykwalifikowana  kadra  pedagogiczna m.in. specjaliści z zakresu: rachunkowości, finansów, bankowości,  marketingu,  administracji, ekonomiki i organizacji produkcji.

Ucząc się w klasie ekonomicznej łatwiej wchodzi się w dorosłość tj. poznaje się jak podejmować decyzje dojrzałe i trafne, które w przyszłości mogą zapewnić sukces zawodowy i osobisty. Rozwija się kreatywność i przedsiębiorczość, dlatego absolwenci rozsławiają szkołę zdobywając coraz wyższe szczeble kariery.

W trakcie nauki zdobywamy dwie kwalifikacje:

AU.35. Planowanie i prowadzenie działalności w organizacji

AU.36.   Prowadzenie rachunkowości 

Po zdaniu wszystkich kwalifikacji absolwent uzyskuje dyplom honorowany w krajach Unii Europejskiej.

Praktyczna nauka zawodu odbywa się w instytucjach finansowych i przedsiębiorstwach, są to:

 • Banki
 • Firmy ubezpieczeniowe
 • Biura rachunkowe
 • Urzędy
 • Przedsiębiorstwa

Zapytasz: ,,Dlaczego warto być uczniem Technikum Ekonomicznego"?

 • zdobędziesz ATRAKCYJNY, prestiżowy zawód,
 • uzyskasz fachową wiedzę i umiejętności potrzebne do znalezienia pracy lub rozpoczęcia studiów (ABSOLWENCI NASZEJ SZKOŁY OTRZYMUJĄ NA STUDIACH EKONOMICZNYCH STYPENDIA NAUKOWE),
 • poznasz interesujące przedmioty zawodowe np. rachunkowość, marketing,
 • poznasz nie tylko teorię, ale zdobędziesz praktykę w biurach rachunkowych lub innych przedsiębiorstwach,  MASZ DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE!
 • uzyskasz wiedzę niezbędną do założenia i prowadzenia własnej firmy,
 • możesz uczestniczyć w różnych zajęciach pozalekcyjnych rozwijających zainteresowania – SZKOŁA TO NIE TYLKO NAUKA!
 • będziesz miał możliwość poznania ciekawych ludzi w ramach współpracy z różnymi instytucjami np. bankami, urzędem skarbowym, urzędem pracy,
 • będziesz mógł uczestniczyć w różnych konkursach i olimpiadach,
 • masz szansę na stypendium naukowe za najlepsze wyniki w nauce np. Stypendium Prezesa Rady Ministrów
 • możesz uczestniczyć w bezpłatnych projektach unijnych, nabywając nowe kwalifikacje zawodowe
 • nauczysz się obsługiwać profesjonalne programy finansowo-księgowe

Jeżeli w przyszłości chcesz szybko znaleźć pracę i mieć satysfakcję z wykonywanego zawodu – to wybierz  Technikum ekonomiczne!

Ekonomiści potrzebni są w każdej firmie, a im dłużej pracujesz tym jesteś cenniejszym pracownikiem – stajesz się specjalistą! Czeka na Ciebie wysokie wynagrodzenie.

Zastanawiasz się gdzie znajdziesz pracę po Technikum ekonomicznym?

Oto przykłady:

 • działy księgowości, kadr, fakturowania, handlu, obsługi klienta, zarząd we wszystkich przedsiębiorstwach,
 • urzędy skarbowe, urzędy pracy, urzędy gminy, miasta, powiatu,
 • kancelarie doradztwa podatkowego, biura rachunkowe,
 • własna firma,
 • towarzystwa ubezpieczeniowe, doradztwa finansowe,
 • banki, instytucje pożyczkowe,
 • sklepy, supermarkety, magazyny np. fakturowanie,
 • wiele innych.

Zastanawiasz się  jeszcze jaką szkołę wybrać? Już chyba nie masz wątpliwości, bo to jest oczywiste.

Wybierz Technikum Ekonomiczne! 

Postaw na zawód - masz zawód - masz pracę !!!

TECHNIK ŻYWIENIA I USŁUG GASTRONOMICZNYCH

 Symbol zawodu 343404

Technik żywienia i usług gastronomicznych to zawód stworzony dla ludzi lubiących przygody ze sztuką kulinarną, dbających o siebie i innych.

 Technik żywienia i usług gastronomicznych jest bardzo atrakcyjnym zawodem, przygotowuje do świadczenia szeroko pojętych usług gastronomicznych. Rynek usług gastronomicznych rozwija się dynamicznie, dlatego będą tworzyć się nowe miejsca pracy dla technika żywienia i usług gastronomicznych. To zawód, który daje możliwość rozwoju zainteresowań kulinarnych oraz szansę na ciekawą karierę zawodową w kraju i za granicą. Posiada te same umiejętności, które potrzebne są w pracy kucharza. Ponadto wykonuje zadania zawodowe związane z planowaniem i ocenianiem żywienia, organizowaniem i wykonywaniem usług.

Zatrudnienie:

 • Zakłady żywienia zbiorowego (stołówki, restauracje, bary, kawiarnie itp.)
 • Instytucje zajmujące się obrotem żywnością,
 • Służba zdrowia (sanatoria, żłobki, służby sanitarno-epidemiologiczne, szpitale)
 • Organizacje ochrony konsumenta,
 • Instytucje zajmujące się upowszechnianiem wiedzy o żywieniu i żywności,
 • Placówki prowadzących żywienie zbiorowe (domy opieki społecznej, domy dziecka, internaty, hotele, pensjonaty, domy wczasowe itp.).
 • Ponadto absolwenci mogą prowadzić własną działalność gospodarczą w zakresie usług gastronomicznych i domowych, hotelarskich, agroturystyki, itp.

Drogi kandydacie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Krasnymstawie:

 • Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę posiadającą wiedzę teoretyczną i praktyczną w dziedzinie szeroko pojętej gastronomii.
 • Zajęcia praktyczne, odbywają się raz w tygodniu w doskonale wyposażonej pracowni. Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie kucharz uczniowie zdają w swojej pracowni czyli w dobrze znanych sobie warunkach.
 • Ponadto w naszej szkole ucząc się na kierunku kucharz, odbędziesz praktykę zawodową w nowocześnie wyposażonych zakładach gastronomicznych w kraju i za granicą (Sycylia, Hiszpania).
 • Nasi uczniowie i absolwenci mają możliwość odbywania praktyk i staży w ramach programów międzynarodowych takich jak ERAZMUS.

TECHNIK POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH

Symbol zawodu: 311513

Zawód związany z obsługą współczesnych pojazdów samochodowych. Kształcący się w tym kierunku uczniowie stają się specjalistami z dziedziny, naprawy i eksploatacji pojazdów samochodowych, diagnozowania wyposażenia elektrycznego i elektronicznego pojazdów, a także diagnostyki samochodowej.

Absolwent szkoły będzie przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

 • organizowania obsługi i naprawy pojazdów samochodowych;
 • oceny stanu technicznego pojazdów, ustalania przyczyn niesprawności oraz sposobów napraw;
 • kontrolowania jakości wykonanych napraw;
 • prowadzenia usług motoryzacyjnych;
 • sprzedaży pojazdów samochodowych oraz artykułów motoryzacyjnych;
 • prowadzenia dokumentacji związanej z obsługą i naprawą pojazdów samochodowych;
 • kierowania pojazdami samochodowymi na poziomie umożliwiającym uzyskanie prawa jazdy kategorii B,
 • podjęcia studiów technicznych.

Osiągnięte w procesie kształcenia kwalifikacje zawodowe, umożliwią absolwentowi prowadzenie działalności gospodarczej oraz podejmowanie pracy między innymi w:

 • stacjach obsługi i kontroli pojazdów samochodowych;
 • zakładach produkcyjnych i naprawczych pojazdów samochodowych;
 • przedsiębiorstwach transportu samochodowego;
 • firmach zajmujących się likwidacją pojazdów samochodowych;
 • w serwisach samochodowych.

Uczniowie w ramach kształcenia praktycznego odbywają:

- zajęcia w pracowniach samochodowych na terenie szkoły

- praktyki w zakładach  naprawczych , stacjach obsługi pojazdów na terenie powiatu:

                Stacji kontroli Asmot

                Roltex

                Stacji kontroli Smyk

                Autoviwa

praktyki w  serwisie Scania Lublin

Proces kształcenia trwa 4 lata w trakcie którego uczeń zdobywa 2 kwalifikacje:

 1. 18. – Diagnozowanie i naprawa podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych.
 2. 43.Organizacja i prowadzenie procesu obsługi pojazdów samochodowych.

 

TECHNIK MECHANIK

To zawód obecnie bardzo poszukiwany na polskim i zachodnioeuropejskim rynku pracy o szerokich możliwościach i perspektywach zatrudnienia w każdej dziedzinie przemysłu w zakresie obsługi i eksploatacji maszyn i urządzeń, projektowania i nadzoru przebiegu procesów produkcji oraz eksploatacji obrabiarek konwencjonalnych i sterowanych numerycznie CNC; między innymi: wiercenie, toczenie, frezowanie, szlifowanie, cięcie laserowe i plazmowe, spawanie itp. 

Na lokalnym rynku pracy z gwarancją  zatrudnienia w następujących zakładach:

 • Mazurek Metal
 • Wemax
 • Energoremont
 • Brenal

Ponadto nasi absolwenci są cenionymi pracownikami:

 • PZL Agusta Westland Świdnik
 • FŁT Kraśnik
 • Cersanit
 • OSM Krasnystaw
 • Ursus w Lublinie
 • i inne (przemysł maszynowy, motoryzacyjny, odzieżowy, spożywczy, leśny) – wszędzie tam, gdzie wymagana jest wiedza i umiejętności z zakresu budowy maszyn, obróbki materiałów, spawalnictwa, napędów i sterowania.

Szkoła kształci z zastosowaniem programów komputerowych stosowanych w przemyśle (AutoCAD, SolidEdge, EdgeCAM, PCDreh). 

Nasi uczniowie i absolwenci mają możliwość odbywania praktyk i staży w ramach programów międzynarodowych takich jak ERAZMUS.

Proces kształcenia trwa 4 lata w trakcie którego uczeń zdobywa 2 kwalifikacje:

 1. Użytkowanie obrabiarek skrawających (MG.19.)
 2. Organizacja i nadzorowanie procesów produkcji maszyn i urządzeń (MG.44.)

Praktyczna nauka zawodu odbywa się w zakładach produkcyjnych:

 • Mazurek Metal
 • Wemax
 • Energoremont
 • Brenal

z którymi szkoła posiada umowę o współpracy i gdzie na absolwentów czekają miejsca pracy, oraz w warsztatach szkolnych ZSP Nr 1 w Krasnymstawie.

W wyniku kształcenia w zawodzie absolwent potrafi:

 • posługiwać się dokumentacją konstrukcyjną, technologiczną i eksploatacyjną;
 • rozpoznawać podstawowe materiały konstrukcyjne i eksploatacyjne;
 • stosować w wytwarzaniu i naprawie maszyn podstawowe metody obróbki i łączenia materiałów;
 • konstruować obiekty mechaniczne;
 • opracowywać dokumentację podstawowych procesów technologicznych;
 • posługiwać się narzędziami i oprzyrządowaniem technologicznym;
 • wykonywać podstawowe operacje obróbki ręcznej i mechanicznej wraz z obsługą operatorską uniwersalnych obrabiarek;
 • obsługiwać obrabiarki sterowane numerycznie CNC;
 • projektować procesy obróbki i sterowania obrabiarek CNC (sterowanych numerycznie);
 • posługiwać się językiem obcym w zakresie wspomagającym wykonywanie zadań zawodowych;
 • prowadzić działalność gospodarczą;
 • kierować zespołem pracowników;
 • organizować i nadzorować przebieg procesów wytwarzania maszyn i urządzeń;
 • przeprowadzać kontrolę jakości wykonania wyrobów i usług;
 • eksploatować maszyny i urządzenia;
 • projektować obiekty mechaniczne wraz ze sporządzaniem ich dokumentacji konstrukcyjnej;
 • projektować podstawowe procesy wytwarzania wraz ze sporządzeniem ich dokumentacji technologicznej;
 • sporządzać kalkulację wytwarzania i naprawy maszyn i urządzeń;

Po zaliczeniu wszystkich kwalifikacji absolwent uzyskuje dyplom honorowany w krajach Unii Europejskiej.

TECHNIK USŁUG FRYZJERSKICH

Symbol zawodu 514105

Technik usług fryzjerskich to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się zawodów. Stworzony jest dla ludzi operatywnych i kreatywnych. W zawodzie tym można spełniać swoje wizje artystyczne w sposób nieograniczony, być źródłem inspiracji i pomysłów i współkreatorem w modzie. Daje szanse na wspaniałą karierę zawodową w kraju i zagranicą.

Zatrudnienie:

 • Salony fryzjerskie
 • Salony SPA
 • Teatry
 • Akademie wizażu
 • Czasopisma modowe
 • Salony ślubne

Drogi kandydacie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krasnymstawie:

 • Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę, która wykształciła laureatów wielu konkursów fryzjerskich.
 • Zajęcia praktyczne odbywają się raz w tygodniu.
 • Ponadto nasi uczniowie będą mogli realizować program z zakresu najnowszego fryzjerstwa w ramach projektów unijnych.
 • Będziesz mógł brać udział w warsztatach z zakresu wizażu, które poszerzą twoje umiejętności z zakresu artystycznego kreowania wizerunku.
 • Nabędziesz wiedze z zakresu rysunku i kompozycji fryzur jak i trendów kolorystycznych oraz stylizacyjnych.
 • Nabędziesz umiejętności z wykorzystania platform multimedialnych i programów komputerowych ułatwiających dopasowywanie fryzur indywidualnie dla danego klienta.
 • Będziesz mógł komponować portfolio własnych prac i zabiegów fryzjerskich.
 • Ucząc się na kierunku fryzjer odbędziesz praktykę zawodową w nowoczesnych zakładach fryzjerskich.
 • Masz możliwość udziału w międzyszkolnych i ogólnopolskich konkursach fryzjerskich.
 • Będziesz mógł brać udział w szkoleniach z zakresu wizażu.

Okres nauki to cztery lata. W programie nauczania są przedmioty ogólnokształcące i blok przedmiotów zawodowych.

Zawód technik usług fryzjerskich składa się z dwóch kwalifikacji:

AU.21 Wykonywanie zabiegów fryzjerskich

AU.26 Projektowanie fryzur.

Absolwent zostanie przygotowany do następujących zadań:

 • Określanie typów kolorystycznych i komponowanie fryzur.
 • Kamuflowanie niedoskonałości urody za pomocą fryzury.
 • Dobieranie fryzur do sylwetki i kształtu głowy.
 • Przedstawianie dokumentacji technologicznych z zakresu wykonywania zabiegów fryzjerskich.

Zdobyte kwalifikacje w zawodzie technik usług fryzjerskich mogą być podwyższone poprzez kontynuacje nauki w szkołach wyższych na studiach fryzjerskich. W zakresie nauczania jest wybrany przez Ciebie zawodowy język obcy, który ułatwi Ci pracę zagranicą.

Po zdaniu kwalifikacji absolwent uzyskuje dyplom honorowany w krajach Unii Europejskiej.

TECHNIK BUDOWNICTWA

Symbol zawodu: 311204

Budownictwo to prężnie rozwijająca się gałąź gospodarki w naszym kraju. Rynek pracy poszukuje dobrze wykształconej średniej kadry budowlanej do prowadzenia budów, pracy w biurach projektowych oraz w biurach prowadzących rozliczenia robót budowlanych. Pracodawcy w kraju i za granicą oczekują na profesjonalnie przygotowanych absolwentów technikum budowlanego.

W wyniku kształcenia w zawodzie absolwent jest przygotowany do:

 • wykonywania robót konstrukcyjno-budowlanych związanych z budową domów jedno- i wielorodzinnych, obiektów przemysłowych i użyteczności publicznej oraz budowli inżynierskich;
 • organizowania, koordynowania i kontroli robót związanych z wykonywaniem robót ziemnych, fundamentowych, betoniarskich, zbrojarskich, murarskich, ciesielskich, wykończeniowych oraz instalacyjnych;
 • kosztorysowania robót budowlanych stanu surowego, wykończeniowego oraz robót remontowych i rozbiórkowych z wykorzystaniem techniki komputerowej;
 • sporządzania dokumentacji przetargowej oraz zarządzania budynkami;
 • organizowania i kontroli robót związanych z utrzymaniem, przebudową i rozbiórką obiektów budowlanych.

Nauka w technikum trwa 4 lata. W tym czasie uczeń zdobywa 2 kwalifikacje:
BD.29. Wykonywanie i kontrolowanie robót konstrukcyjno-budowlanych.
BD.30. Organizacja i sporządzanie kosztorysów robót budowlanych.
Po zdaniu kwalifikacji absolwent uzyskuje dyplom honorowany w krajach Unii Europejskiej.

Szkoła kształci z wykorzystaniem profesjonalnych programów komputerowych (pakiet oprogramowania typu CAD, programy do kosztorysowania i inne). Wszyscy uczniowie podczas zajęć z przedmiotów zawodowych mają zapewniony do indywidualnej dyspozycji laptop.

Po zdaniu egzaminów z kwalifikacji absolwenci otrzymują tytuł zawodowy Technika Budownictwa i mogą rozpocząć karierę zawodową, a po zdaniu matury można kontynuować naukę na studiach wyższych.
Zastanawiasz się gdzie znajdziesz pracę – technik budownictwa może być zatrudniony w:

 • firmach budowlanych wykonujących budynki oraz budowle inżynierskie;
 • biurach projektowych projektujących obiekty budowlane;
 • organach administracji państwowej i samorządowej (np. urzędy gmin, starostwa);
 • wytwórniach i składach materiałów budowlanych;
 • administracjach budynków i firmach zarządzających nieruchomościami (np. spółdzielnie mieszkaniowe);
 • pracowniach konserwacji zabytków, instytutach naukowo-badawczych;
 • absolwent może również założyć własną działalność gospodarczą.

Postaw na zawód Technika budowlanego.

 

  Branżowa Szkoła  I Stopnia (3-letnie) kształcące w zawodach:

KUCHARZ

 Symbol zawodu 512001

Kucharz to zawód poszukiwany na polskim i zagranicznym rynku pracy. Ludzie zawsze jedli, jedzą i jeść będą. Ta branża w ostatnich latach przeżywa swój renesans, co widać nawet w popularnych programach telewizyjnych.

Miejscem pracy kucharza najczęściej są: restauracje, bary, kawiarnie, restauracje hotelowe, pensjonaty, szpitale, stołówki szkolne i przedszkolne, instytucje zajmujące się obrotem żywienia, instytucje zajmujące się upowszechnianiem wiedzy o żywności

 Drogi kandydacie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Krasnymstawie:

 • Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę posiadającą wiedzę teoretyczną i praktyczną w dziedzinie szeroko pojętej gastronomii.
 • Zajęcia praktyczne, odbywają się przez 2 dni w tygodniu w doskonale wyposażonej pracowni. Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie kucharz uczniowie zdają w swojej pracowni czyli w dobrze znanych sobie warunkach.
 • Ponadto w naszej szkole ucząc się na kierunku kucharz, odbędziesz praktykę zawodową w nowocześnie wyposażonych zakładach gastronomicznych w kraju i za granicą (w minionym roku szkolnym była to Sycylia)

 

 • Nasi uczniowie i absolwenci mają możliwość odbywania praktyk i staży w ramach programów międzynarodowych takich jak ERAZMUS.
 • Wraz ze starszymi kolegami oraz nauczycielami przedmiotów gastronomicznych masz możliwość prowadzenia i redagowania bloga kulinarnego
 • Będziesz mógł brać udział w warsztatach i szkoleniach gastronomicznych, konkursach tematycznych i olimpiadach oraz pokazach gastronomicznych.
 • W ramach projektów unijnych będziesz mógł zdobyć dodatkowe uprawnienia takie jak cukiernik czy
 • Zdobędziesz nowe wiadomości i umiejętności z zakresu kuchni molekularnej i sushi.

Okres nauki:3 lata w branżowej szkole I stopnia.

 Zawód Kucharz składa się z jednej kwalifikacji: TG.7 Sporządzanie potraw i napojów (egzamin - II semestr, klasa 3)

 Zdobywając zawód KUCHARZ absolwent będzie umiał:

 • Obliczać wartość odżywczą i energetyczną potraw,
 • Pobierać surowce i półprodukty do produkcji kulinarnych,
 • Obliczać namiary surowcowe zgodnie z recepturą,
 • Właściwie dobierać parametry przechowywania żywności,
 • Dokonać obróbki wstępnej i zasadniczej surowców,
 • Stosować właściwe techniki i metody przy produkcji potraw,
 • Odpowiednio łączyć składniki,
 • Dobierać zastawę stołową,
 • Używać sprzętu i urządzeń do produkcji i ekspedycji potraw i napojów zgodnie z zasadami BHP,
 • Dokonywać bieżącej konserwacji tych urządzeń,
 • Przestrzegać zasad systemu HACCP oraz dobrej praktyki produkcyjnej i higienicznej.

Po ukończeniu szkoły branżowej I stopnia będziesz mógł kontynuować naukę i poszerzać swoją wiedzę w szkole branżowej II stopnia uzyskując kwalifikację TG.16 Organizacja żywienia i usług gastronomicznych.

Mechanik pojazdów samochodowych

Symbol zawodu :723103

Mechanik pojazdów samochodowych - to kierunek związany z obsługą i naprawą pojazdów samochodowych. Wraz z rozwojem motoryzacji wzrosło zapotrzebowanie na rynku pracy na dobrze wykształconych fachowców z zakresu naprawy i eksploatacji pojazdów samochodowych. Kształcący się w tym kierunku uczniowie stają się specjalistami z dziedziny naprawy i eksploatacji pojazdów samochodowych, a także diagnostyki samochodowej.

Absolwent szkoły barażowej pierwszego stopnia będzie przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

 • użytkowania pojazdów samochodowych,
 • diagnozowania pojazdów samochodowych,
 • naprawiania pojazdów samochodowych,
 • kierowania pojazdami samochodowymi na poziomie umożliwiającym uzyskanie prawa jazdy kategorii B.

Osiągnięte procesie kształcenia kwalifikacje zawodowe, umożliwią absolwentowi prowadzenie działalności gospodarczej oraz podejmowanie pracy między innymi w:

 • stacjach obsługi i kontroli pojazdów samochodowych,
 • zakładach produkcyjnych i naprawczych pojazdów samochodowych,
 • salonach sprzedaży samochodów i instytucjach zajmujących się obrotem częściami samochodowymi,
 • przedsiębiorstwach transportu samochodowego,
 • przedsiębiorstwach doradztwa technicznego dotyczącego motoryzacji,
 • firmach zajmujących się likwidacją pojazdów samochodowych.

Proces kształcenia trwa 3 lata w trakcie, którego uczeń zdobywa na koniec klasy trzeciej kwalifikację MG.18. – Diagnozowanie i naprawa podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych.

Po ukończeniu szkoły branżowej I stopnia będzie mógł kontynuować naukę i poszerzać swoją wiedzę w szkole branżowej II stopnia uzyskując kwalifikację

MG.43.Organizacja i prowadzenie procesu obsługi pojazdów samochodowych.

 Uczniowie po ukończeniu szkoły znajdują zatrudnienie u lokalnych pracodawców w warsztatach samochodowych.

MURARZ-TYNKARZ

Symbol zawodu: 711204

Budownictwo należy do rozwijającej się gałęzi gospodarki w naszym kraju a „budowlańcy” należą do grupy poszukiwanych pracowników w kraju i za granicami naszego państwa. Pracodawcy w kraju oczekują na profesjonalnie przygotowanych absolwentów szkół budowlanych. Wraz z dynamicznym rozwojem sektora budownictwa, istnieje duże zapotrzebowanie na murarzy-tynkarzy. Osoby te są głównie zatrudniane w prywatnych firmach budowlanych.

Nauka w Branżowej Szkole I-stopnia trwa 3 lata i kończy się egzaminem potwierdzającym nabyte umiejętności w ramach kwalifikacji BD.14. Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich.

W trakcie nauki realizowane są zajęcia praktyczne z robót murarskich i tynkarskich w liczbie ponad tysiąca godzin w cyklu kształcenia.

Absolwent szkoły będzie przygotowany do:

 • wykonywania murowanych konstrukcji budowlanych (wznoszenia ścian z cegieł, pustaków i bloczków, murowania słupów, filarów, stropów i innych elementów);
 • wykonywania tynków zewnętrznych i wewnętrznych z różnych materiałów;
 • samodzielnego sporządzania zapraw murarskich, tynkarskich i mieszanek betonowych;
 • montażu stolarki okiennej i drzwiowej;
 • wykonywania napraw, remontów i rozbiórek elementów budowanych konstrukcji murowanych oraz tynków;
 • posługiwania się dokumentacją techniczną;
 • sporządzania kalkulacji kosztów wykonania elementów budowlanych;
 • prowadzenia własnej działalności gospodarczej.    


Zastanawiasz się gdzie znajdziesz pracę – murarz-tynkarz może być zatrudniony na stanowiskach:

 • murarskich, tynkarskich i pomocniczych w zakładach budowlanych oraz w rzemieślniczych warsztatach remontowo-budowlanych,
 • możesz założyć własną działalność gospodarczą, budować i remontować domy,
 • w firmach budowlanych w kraju i za granicą.

Pamiętaj: człowiek zawsze będzie potrzebował domu w związku z tym murarz będzie zawsze potrzebny.

 

Klasa wielozawodowa

Nauka trwa 3 lata.                                                                                                                                      

            Klasa wielozawodowa skupia młodzież, uczącą się w różnych zawodach. Uczniowie mają możliwość wyboru zawodu, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami.

Wybierz naukę w klasie wielozawodowej:

 • wybierasz i kształcisz się wybranym przez siebie zawodzie,
 • każdy uczeń dostaje wynagrodzenie za pracę na podstawie umowy z pracodawcą,
 • masz opłacane składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne,
 • masz doświadczenie zawodowe,
 • jesteś przygotowany do wejścia na rynku pracy
 • możesz otworzyć i prowadzić własną działalność

Szkoła Branżowa I stopnia stwarza młodzieży szansę zdobywania różnych zawodów usługowych typu:

piekarz, cukiernik, sprzedawca, zegarmistrz, krawiec, zdun, tapicer, dekarz, wędliniarz, blacharz samochodowy, złotnik-jubiler, kominiarz.

Specyfika nauczania w klasie wielozawodowej polega na tym, że w szkole realizowane są tylko przedmioty kształcenia ogólnego.

Teoretyczne kształcenie zawodowe realizowane jest na 4 tygodniowych kursach dokształcających, organizowanych i opłacanych przez szkołę, w Ośrodkach Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego, oraz w Izbach Rzemiosła.

Zajęcia praktyczne, realizowane są w wybranym przez ucznia zakładzie pracy, po zawarciu umowy o pracę w wybranym zawodzie, pomiędzy pracodawcą-rzemieślnikiem a uczniem, jako młodocianym pracownikiem. Z tego tytułu okres nauki wlicza się do stażu pracy. Ponadto za czas praktyki uczniowie otrzymują wynagrodzenie. Podpisanie umowy odbywa się pod kontrolą kierownika praktycznej nauki zawodu-pracownika szkoły. Umowę o pracę zawiera pracodawca w terminie przyjęć do szkół zawodowych (1 września).

Nauka zawodu nie trwa dłużej niż 36 miesięcy . Praktyka zawodowa w klasach I –III odbywa się 2 razy w tygodniu.

Młodociani dokształcający się w Szkole Branżowej I Stopnia, zdają egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe.

Młodociani zatrudnieni u pracodawców będących rzemieślnikami, dokształcający się w Branżowej Szkole I Stopnia, zdają egzamin kwalifikacyjny na tytuł czeladnika, przeprowadzany przez komisje egzaminacyjne Izb Rzemieślniczych.

Młodociani zatrudnieni przez pracodawców nie będących rzemieślnikami, dokształcający się w Branżowej Szkole I Stopnia, zdają egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe przeprowadzany przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne.

Pracodawca zatrudniający młodocianych opłaca koszty przeprowadzenia egzaminów w pierwszym wyznaczonym terminie. Może również pokryć koszty egzaminów poprawkowych.

Walory systemu kształcenia:

- tok nauczania uwzględniający: możliwości, uzdolnienia i ograniczenia młodocianego;

- uczenie się zawodu w warunkach naturalnej i rzeczywistej pracy, w otoczeniu doświadczonych pracowników, z możliwością dokonywania bieżącej samooceny postępów  w nabywaniu umiejętności, co zwiększa mobilność absolwenta na rynku pracy, przygotowuje do radzenia sobie na rynku pracy;

- poznawanie w toku pracy nowych technologii, materiałów i urządzeń, które wprowadza zakład w celu zwiększenia efektywności;

- tworzenie więzi emocjonalnych pomiędzy młodocianym, pracownikami i pracodawcą, mających istotne znaczenie dla dobrej współpracy i realizacji programu nauczania, oraz przyszłej pracy.

Masz zawód - masz pracę !!!

 
 

plan200x200dziennik200x200kulinarni

lightbox

bip logo